Design a site like this with WordPress.com
Get started

Zamanda Tutsak ( Old ) Film Eleştirisi, M. Night Shyamalan’in son filmini nasil ?

Zamanda Tutsak ( Old ) Film Eleştirisi, M. Night Shyamalan’in son filmini nasil ?

M. Night Shyamalan’ın iyi filmleri ile kötü filmleri arasındaki uçurum artık o kadar geniş ki, kalite haricindeki motifler benzer olmasalar, aynı yazar-yönetmen tarafından yapıldığına inanmak imkansız gibi görünüyor. Zamanda Tutsak “Old”un “Glass”tan daha iyi olduğunu söylemek bence pek iltifat değil ve tabii ki Zamanda Tutsak da “Unbreakable” ve “Signs”dan (ne yazık ki ) daha aşağıda bir yerde. Yönetmenimizden “Altıncı His”den bu yana hep ters köşe yapan filmler bekliyoruz. Ne yapalım bizi bu duruma Shyamalan alıştırdı.

Zamanda Tutsak Filminin Konusu Nedir ?

Film, Dominik Cumhuriyetinde gözlerden uzak tropikal bir plaja gelen turistlerin hızla yaşlanmasına ve tüm hayatlarını tek bir güne indirgemesiyle korkunç bir kabusa dönüşmesini konu alıyor.

Zamanda Tutsak Bir Çizgi Roman Uyarlaması

Evet Zamanda Tutsak Shyamalan’in özgün senaryolarının aksine bir uyarlama. Pierre Oscar Levy ve Frederik Peeters’in 2010 tarihli çizgi romanı “Sandcastle”dan uyarlanan Shyamalan’ın son romanı gerçekten de bir sürü gizem, yanlış yönlendirme ve izleyicinin bildiğini düşündüğü her şeyi alt üst eden bir son dakika sürprizi içeriyor. Ancak Zamanda Tutsak, yonetmenin natüralist insan davranışını tanıma konusundaki azalan kapasitesi, izleyicilerin asla ilgi çekici bir hikayeye dönüştürmediği, seyirci filmdeki karakterlerde kendiden bir seyler bulamiyor. Zamanda Tutsak belki görsel olarak çok güzel bir film ancak kesinlikle seyirciyi sarıp sarmalayacak bir iyi bir konudan yoksun.

Zamanda Tutsak ( Old ), anlatim tarzi olarak biraz eski moda ama yine de büyüleyici ve biraz da tuhaf film. Old bana biraz Alex Garland’ın The Beach‘ini biraz Alacakaranlık Kuşağının tüylerinizi ürperten hikayelerini ve Agatha Christie‘nin romanlarindaki karkaterleri anımsattı.

Zamanda Tutsak Filminde Oyuncuların Performansı

Paul Thomas Anderson’ın yönettiği “Phantom Thread”den beri (Amerikan filmlerinde) ne yazık ki degeri bilinmeyen Vicky Krieps, bir müze küratörü olan Prisca Capa’yı oynuyor ve gercekten basarili. Birkac hafta once Phantom Thread filmi ile ilgi bir yazi yazmıştım. Tıklayıp bakabilirsiniz ve son olarak Beckett filminde karsima cikti. Netflix Beckett film eleştirisi isin buraya tiklayin.

Birkaç sezon önce izlediğimiz Ayin – The Hereditary filminden hatırlayacağımız, Alex Wolff da ayrıca çok başarılı.

Zamanda Tutsak Filmini Tavsiye Ediyor muyum ?

Son yillarda izledigim en iyi M. Night Shyamalan filmleri Split ve Ziyaretti. Gerci bu filmlerin sevmeyenleri de cok. Zamanda Tutsak, The Happening, After Earth ve The Last Air bender filmlerinden kat be kat iyi.

Zamanda Tutsak filminde, aptallık ve aşırı ciddiyet unsurları güzel bir şekilde dengelenmiş. Belki filmin ters köşe yapan sonu için bir hayli kafa yorulmuş. Ama ne yalan söyleyeyim bana hiç de inandırıcı gelmedi. Şimdiye kadar izlediğim Shyamalayan filmlerinden hep çok zevk aldım ( bir iki tanesi hariç ). Her ne kadar diyaloglara ve çok iyi bir konuya sahip olmasa da yönetmenin gorsel dehasından dolayı Zamanda Tutsak filmini koltuğuma mihlanmis gibi izledim. Filmi izlerken kah ürktüm kah güldüm. Bir çocuğun şaşkınlığı ve küskünlüğüne hapsolmuşken filmdeki çocukların büyüme şeklini sevdim. Ben fimi izlerken zaman da öylece akıp gitti.

Iyi seyirler

Dilek

One thought on “Zamanda Tutsak ( Old ) Film Eleştirisi, M. Night Shyamalan’in son filmini nasil ?

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

Ben Gördüm

PANAYIRDAKİ CİNAYET

campogeno

jeder tag ein anderes datum

Andrew's View of the Week

Andrew's view of the world in poetry, prose, and pictures

Nasil Gezdim?

Alternatif Gezi ve Seyahat Rehberi

Lebaleb Bi Blog

Hayata Bi Çelme Tak

The Atavist Magazine

Hayata Bi Çelme Tak

%d bloggers like this: