Design a site like this with WordPress.com
Get started

Netflix Beckett Film Eleştirisi, Neden Beckett’i Beğenmedim ?

Netflix Beckett Film Eleştirisi, Neden Beckett’i Beğenmedim ?

Gectigimiz haftalarda Netflix’in yeni filmi Beckett’ini izledim. Film bittiginde ikilemde kaldigim icin Beckett’i bir kez daha izlemeden herhangi bir elestiri yazisi yazmak istemedim. Dun gece ikinci kez Becket’i izledim ama film ile ilgili dusuncelerim ikinci izleyiste de degismedi.

Beckett’ filmin açılış sahneleri filmin geri kalanından o kadar farklı ki, Netflix’te olmasaydı, yanlışlıkla uzaktan kumandaya basip kanali falan degistirdigimi sanabilirdim. Bu uyumsuzluk, garip olsa bile filmin yapimcilari tarafindan kasıtlı olarak yapildigini dusunuyorum. Film bir türden bir türe atlarken, yönetmen Ferdinando Cito Filomarino, keder, suçluluk ve kararlilik üzerine bir yorum yapmak için çalışıyor gibi görünüyor. Ancak ne yazık ki, sonuçta ortaya cikan film bu hırslı bir yonetmenden beklenenin cok cok gerisinde.

Beckett Filminin Konusu Nedir ?

Beckett’in fonusu kisaca soyle. Film Yunanistan’da tatil yapan Amerikalı bir çiftle başlar. Beckett (John David Washington) ve April (Alicia Vikander) birbirlerine çok aşıktırlar ve ziyaret ettikleri kafelerdeki televizyonlarda gordukler Yunanistan’da yasanan siyasi çalkantılar haricinde dünyanın geri kalanınnda tamamen kopukturlar.

Amerikali cift bir gece, otellerine giderken, Beckett direksiyonun basinda uyuya kalır ve araba uçurumdan asagi duser. Araba bir eve çarpar ve April anında ölür. Araçtan inerken, Beckett evin içinden onları izleyen kızıl saçlı bir çocuk görür. Beckett’ in kendisini sorgulayan polislere o evde gordugu çocuktan bahseder. Ancak polis evin bos oldugunu yillardir terk edilmis oldugunu konusunda israr eder. Kazadan kendini sorumlu tutan kahramanımız Beckett kaza mahalline geri döner Aniden polisler ortaya çıkar ve Becett’e ateş etmeye başlar. Ve isler rayindan cikar.

Yanlış Zaman, Yanlış Adam Konsepti

Ferdinando Cito Filomarino ve Kevin A. Rice‘ın birlikte yazdigi yanlış zamanda yanlış yerde bulunan bir adam tadindaki senaryolari, Alfred Hitcock’un basyapiti North by Northwest ( Kuzeye Giden Yol ) turunun arasinda kolayklikla siyrilabilecek iyi bir kurguya sahip. Ancak, hikayenin en ilginç ve can alici sahnelerinin neredeyse çoğunun olması gerektiği gibi oynanmadığıni goruyoruz. Film o kadar ciddi ki istemeden komiklesiyor bunun en buyuk nedeni çok fazla ahklaki bir yaklaşıma sahip olmasi. Belki de amaçlan komedi olsaydı, komedi unsurlari yerli yerinde olabilirdi ve hatta Beckett oldukça keyifli bir film bile olabilirdi. Ne yazik ki Beckett’e durum bu degil.

Çoğu filmin senaryoları bazen doğru tonu bulamıyor, bu da filmin ne amaçladığı konusunda bir memnuniyetsizlik veya kafa karışıklığı hissi veriyor. Polis yolsuzluğu, siyasi komplolar ve adam kaçırma vs gibi konulari ele alan Beckett, gizemli gerilim filmlerinde neyin heyecan verici, korkutucu oldugunu kavrayamıyor. Daha da kötüsü filmin basindan sonuna kadar giden filmin müzigi. Film muzikleri neredeyse her sahnede neyin amaçlandığını tam anlamıyla ortaya koyar. ama Beckett’te garip bir şekilde muzik yok ya da en çok ihtiyaç duyulduğu anlarda fark edilmiyor bile. Seyirciyi etkilemeye calisirken , film bu konuda tammen başarısız oluyor. Ancak, filmin muziginin yanlis kullanilmasi filmdeki en kötü şey değil.

Beckett’ta Oyuncularin ve Yönetmenin Performansı Nasıl ?

Birçok nedenden dolayı nesnel (veya öznel) olarak cok kotu diye nitelendirebilecegimiz pek cok film var. Her gun bir tanesini izliyoruz zaten. Ancak bazen filmler ne kadar kotu olsa da oyuncularin performanslari filmleri kurtarmaya yetiyor.Yani en azindan film genel anlamda sizi tatmin etmediyse, en azindan aktorlerin performansi sizi tatmin eder.

beckett filmi, beckett film eleştirisi, netflix filmleri
beckett filmi, beckett film eleştirisi, netflix filmleri

John David Washington, pek cok acidan olağanüstü bir yetenek ve gerçekten olağanüstü bir kariyere sahip. Soyadindan da anlayacaginiz uzere kendisi Hollywood’un cift oscarli oyuncu yonetmeni Denzel Washington’un oglu olurlar. Beckett filminin Filomarino, Washington’a cok guvenmis olma ki oyuncuyu istedigi gibi oynama sansi tanimis ve en buyuk hatayi burada yapmis. Washington film boyunca aşırı duygusal ya da sıkılmış gibi görünüyor.

Yeniden izlendiğim de Washington gibi bir aktörün daha iyisini yapmaya itecek sadece tek çekimle yetinmeyip en iyi performansa ulasincaya kadar oyuncuyu zorlayan güçlü bir yönetmene ihtiyacı varmış gibi göründu. İkinci izlemede, büyük ihtimalle bu ortamda çok iyi iş çıkaran Vicky Krieps ( En Son Zamanda Tutsak Filmini yorumlamştım ) ve Alicia Vikander dışında, diğer oyuncular sanki kafalarına silah dayanmış gibi göründü.

Washington’un kredisine göre, en iyi anları Krieps ve Vikander’ın (özellikle ikincisi) karşısında. Sonuç olarak, Beckett bir sürüklenmedir. Yunanistan genelinde aşırı uzun süren bir kovalamaca, neredeyse bir kahkaha izini garanti edecek kadar antiklimaktik bir şekilde sona eriyor. Seyircinin mazlumları desteklemesini sağlayacak itici bir gerilim filmi olmayı hedeflerken, ne yazık ki baskı altında çöküyor.

Filmin Senaryosu Hiç Inandırıcı Değil

Beckett kimi yonleriyla bana Bourne Identity filmi hatirlati. Bourn filmlerinde genellikle inandirici aksiyon sahleri olur. Neredeyse hic dijital gorsel efekt ( CGI ) kullanmazlar. Beckett’in konusu o kadar inandiriciliktan uzak ki filmi ciddiye almaniz mumkun degil. Iste inandirici olmayan noktalara birkac ornek. Spoiler icerir film izlmediyseniz burayi okumayin.

Karakoldaki polisin Beckett’in pesine düşüp öldürmeye calişmasi

Polisin Beckett’i Yunanistanin hemen her noktasinda bulmasi ve Beckett’in ellerin kurtulmasi ( Neredeyse tum bir film boyle ilerliyor zaten )

Amerika Konsoloslugundaki üst düzey memurun kendi elleriyle Beckett’i oldurmeye calışması. Izlerken yok artık dedim. Olur d Beckett filmminden sonra Yunasitan’da seyahate falan cikmak isterseniz. Atina’yi es gecin , adalara gidin bakin mykonos gezilecek yerler yazisini bir okuyun.

Diger Yazilar

Kelepceli Asik Film Elestirisi

Iyi seyirler

Dilek

One thought on “Netflix Beckett Film Eleştirisi, Neden Beckett’i Beğenmedim ?

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

Ben Gördüm

PANAYIRDAKİ CİNAYET

campogeno

jeder tag ein anderes datum

Andrew's View of the Week

Andrew's view of the world in poetry, prose, and pictures

Nasil Gezdim?

Alternatif Gezi ve Seyahat Rehberi

Lebaleb Bi Blog

Hayata Bi Çelme Tak

The Atavist Magazine

Hayata Bi Çelme Tak

%d bloggers like this: