Design a site like this with WordPress.com
Get started

Cesur Yürek Mi Dediniz ?

Cesur Yürek Mi Dediniz ? Doksanlar Nostaljisi

1990’li yillarin en güzel filmlerinden biri de yakışlı Mel Gibson’ım Braveheart yönetmeni ve yıldız Mel Gibson’da ortaçağ vahşeti, siyasi entrika, tutkulu aşk ve yüksek özgürlüğün destanı, dizginlenmemiş milliyetçilik, binlerce figüran, galon kan ve çok sayıda kesilmiş uzuvla ekrana taşıyor. kötü İngilizlere karşı İskoç isyanının hikayesi. 13. yüzyılın sonlarında, İskoçya’da bir iktidar boşluğu hüküm sürüyor. Ülkelerine liderlik etmektense, yerel soylular, İngiltere Kralı Edward’la (Patrick McGoohan) iyilik yapmakla daha çok ilgileniyorlar. Longshanks lakaplı Edward, İskoçya topraklarına İngiliz Lordları atayarak etkisini artırmak için tüm avantajlardan yararlanır ve onlara düğün gecelerinde yeni evli İskoç gelinlerle yatarak yerlilere hakaret etme ve onları küçük düşürme yasal hakkı verir.

Genç bir İskoç çiftçi çocuğu olan William Wallace (Gibson), anavatanında İngilizlerin vahşetine tanık oldu ve İngiliz ordusuna karşı çıkan çatışmalarda babasını ve ağabeyini kaybetti. Wallace, amcası tarafından büyütülür ve iyi eğitilir ve bir çiftçi olarak barışçıl bir yaşam arayan bir adama dönüşür. Ancak karısı (Catherine McCormack) İngiliz askerleri tarafından saldırıya uğrayıp öldürüldüğünde, kişisel bir mesele olarak başlayan ancak hızla ulusal bir isyana dönüşen bir intikam peşinde koşar. Savaş alanında acımasız bir vahşi ve usta bir savaş taktikçisi olan Wallace, ulusu İngiliz zalimlere karşı savaşmak için bir araya getiriyor ve çocukluk arkadaşı Hamish (Brendan Gleeson) ve diğer sadık takipçilerinin yardımıyla bazı etkileyici ve kanlı savaş zaferlerine ilham veriyor.

Wallace’ın ordusu kuzey İngiltere’yi işgal etti ve York’taki İngiliz garnizonunu pervasızca yağmaladı ve sonunda Longshanks’in dikkatini çekti. Ayrıca Longshanks’in zayıf oğlunun düşünceli Fransız kızı Prenses Isabelle’in (Sophie Marceau) dikkatini çeker. Longshanks, Wallace’ın ölmesini istiyor; Isabelle onu yatağında istiyor. Etkileyici zaferlerine rağmen Wallace, isyanını uzun vadeli çıkarları için bir tehdit olarak gören İskoçya’nın soylularının desteğini asla kazanamaz. Wallace defalarca etkili Robert Kontu Bruce’u (Angus Macfadyen) kendi amacına getirmeye çalışır, ancak çabaları boşuna: Robert’ın hasta babası (Ian Brennan) oğlunun İskoçya Kralı olarak atanması için plan yapıyor ve bu şu anlama geliyor: Wallace’ın etkisiz hale getirilmesi gerekiyor.

Sonunda Wallace’ın aleyhine çok fazla ilgi toplanır ve kampanyası acı verici bir şekilde sona erer, ancak ulusal bir uyanışa ilham vermeden önce. Neredeyse tam üç saat içinde olan Braveheart, etkileyici bir gösteri. Tasvir edilen olaylar neredeyse tamamen tarihsel olarak yanlıştır, ancak bu çok az önemli: Cesur Yürek, tarihsel olarak ilham alan bir kurgu eseridir ve bu nedenle, İngiltere’nin uzun zaman önceki geçmişinde nadiren araştırılan bir döneme ışık tutmayı başarır. Gibson filmi düzgün bir şekilde üç bölüme ayırıyor; ilk saat bağlamı belirliyor, orta bölüm Wallace’ın savaş alanı istismarlarını anlatıyor ve son bölüm kişisel ve politik etkilerle ilgileniyor.

filmin fragmanı

İlk sahneler yavaş basliyor, ancak Cesur Yürek gil ilerledikce guzellesiyor. Gibson, tüm pisliği, depresyonu, yoksulluğu, acımasızlığı ve ezici umutsuzluk duygusuyla ortaçağ Britanya’sını yaratıyor. Toplumun liderleri, insanları acı çekerken güce aç, kendine hizmet eden, yozlaşmış ve ahlaksız olarak tasvir ediliyo. Binlerce figüranın yer aldığı barbar savaş sahneleri, kaosun ortasında kamera çalışması için çıtayı yükseltiyor; sık sık kesilen uzuvlardan ve kazığa tutulmuş govdelerd gelen kanın ekrani kapliyor.

Her ne pahasına olursa olsun, filmin temel özgürlük mesajı elbette basit bir şekilde hokeydir ve Gibson, çocuksu çekiciliğe ve gözünde yaramaz bir parıltıya dayanan bazı sahnelerde gezinir. Ancak James Horner uygun şekilde çağrıştıran bir film müziği sunarken, Braveheart, büyüklüğünde eski moda ama savaşın vahşetinden kaçma eksikliğiyle modern, heyecan verici bir destan sunma amacına ulaşıyor.

One thought on “Cesur Yürek Mi Dediniz ?

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

Ben Gördüm

PANAYIRDAKİ CİNAYET

campogeno

jeder tag ein anderes datum

Andrew's View of the Week

Andrew's view of the world in poetry, prose, and pictures

Nasil Gezdim?

Alternatif Gezi ve Seyahat Rehberi

Lebaleb Bi Blog

Hayata Bi Çelme Tak

The Atavist Magazine

Hayata Bi Çelme Tak

%d bloggers like this: