Design a site like this with WordPress.com
Get started

Shakespeare in Love’i Nasil Sevmezseniz?

Ben daha pek ortalarda yokken Shakespeare in Love, Baz Luhrmann’ın çığır açan Romeo + Juliet’inden iki yıl sonra 1998’de sinemara geldi. Her iki film de Shakespeare uyarlamalarına şaşırtıcı bir tazelik getirdi. Luhrmann’ın filminin buharlı “Verona Plajı” ndan farklı olarak, Shakespeare in Love, Rönesans Londra’sında tiyatro tarihine birçok selam veren bir yerde. Yine de bu bir dönem parçası değil. Bunun yerine, senaristler Marc Norman ve Tom Stoppard komik, seksi ve sonsuz derecede şaşırtıcı bir senaryo yarattılar (daha sonra Lee Hall tarafından sahneye uyarlandı). Sonuç, genç Will’in kendi çılgınca çapraz giyinmesi, erotik göz kamaştırıcılığı ve cesur yeni bir dünyaya layık bir teatral formun keşfiyle başrolde olduğu keyifli bir romantik komedi.

Burada biraz edebi tarih alacaksınız. Hem oyunda hem de filmde karakter olarak başka bir Rönesans oyun yazarı Christopher “Kit” Marlowe yer alıyor. (Oyun aslında rolünü genişletiyor.) Erken Elizabeth dönemi tiyatrosunun bu devi, büyüklük arzusuyla felakete doğru itilen ahlaksız kahramanların ikonoklastik portrelerini kaleme aldı. Shakespeare in Love’da genç Will, çılgın arkadaşının ve rakibinin görkemli şiirinden ve kısa, şiddetli hayatından hem ilham hem de dikkat alıyor. Kit’in bir meyhane kavgasında öldüğünü öğrenen Will, “Tüm oyunlarımı onun asla yazılmayacak olanlarla takas ederdim.” Shakespeare’in yazdığı birçok oyun için minnettar olsak da, açıklama gerçek Will Shakespeare’in Marlowe’a dramatik bir şair olarak borçlu olduğu muazzam borcu kabul ediyor. Shakespeare in Love ayrıca edebiyat sahnesinde üçüncü bir oyuncu olan ve Titus Andronicus’ta kopmuş bir kafa oynadığını itiraf eden çok genç John Webster’ı tanıtır. Webster’ın daha sonra yazacağı oyunlar kanlı gevreklerle ayırt edildiğinden, bu erken kamera hücresi kanlı kariyeri için uygun bir başlangıçtır. Aşık Shakespeare’in Romeo ve Juliet’in kompozisyonunu ve sahnesini öne çıkarması tesadüf değil. Ne de olsa Shakespeare’in romantik trajedisi, klasik repertuarın en sevilen oyunlarından biri olmaya devam ediyor ve aynı zamanda tekrar tekrar kendi yenilenmesini davet eden bir eser. Neden Romeo’yu sanatçının genç bir adam olarak portresi olarak hayal etmiyorsunuz?

Ama Shakespeare in Love da ve daha derin bir şekilde Twelfth Night’ı yeniden yazar. Genç Will için çocuk sayfası olarak hizmete giren, sahnede yer alan aristokrat Viola de Lesseps, Romeo ve Juliet’ten dört yıl sonra, 1600 civarında yazılan, Shakespeare’in Viola’s romantik komedisinin çapraz giyinen Viola’sının prototipi olarak ortaya çıkıyor. Onikinci Gece’deki romantik başroller gibi, Viola de Lessep ve Will Shakespeare de özlemlerini şiirsel bir dil aracılığıyla ve kılık değiştirerek ifade etmeyi öğreniyorlar. Hikaye bittiğinde, genç Will kendini kaçak bir hitin yazarı olarak kanıtladı, ancak aşk ilişkisi ve Viola’nın ellerinde yeniden eğitilmesi ona başka, belki daha da büyük bir oyun için senaryo da verdi. Little in Shakespeare in Love doğrudur. Yine de tarihle ilgili özgürlükleri sayesinde, bu çalışma Shakespeare’in geçmişe yönelik kendi yaratıcı yaklaşımına dikkate değer ölçüde sadıktır. Will’in oyunları gibi, Shakespeare in Love da kinayeye, çifte kurguya ve ara sıra gerçekten kötü kelime oyunlarına düşkün. Nasil olurda bu filmi sevmezsiniz?

Bir iyilik yapin bu hafta izleyin.

Dilek

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

Ben Gördüm

PANAYIRDAKİ CİNAYET

campogeno

jeder tag ein anderes datum

Andrew's View of the Week

Andrew's view of the world in poetry, prose, and pictures

Nasil Gezdim?

Alternatif Gezi ve Seyahat Rehberi

Lebaleb Bi Blog

Hayata Bi Çelme Tak

The Atavist Magazine

Hayata Bi Çelme Tak

%d bloggers like this: