Design a site like this with WordPress.com
Get started

Bjork Medulla Albumu 2005

Bjork Medulla Albumu 2005

Bjork, Medulla adli bu ilginc albumu 30 Augustos 2004’te piyasaya cikartti. Bjork bu albumde tamamen kendi yasadigi cografyadan etkilenmis ve insan seslerini kullanmis.

Bu guzel insanlardan olusan koroyu izleyip de Gronland’a gitmek istememek mumkun mu ? Hemen arastirdim grönland gezilecek yerlere actim. Amanin pek bir zor, vazgectim gitmekten. Donelim yine Bjork;in albumune. Björk ile 2001 Vespertine Dünya Turunda çalışan Inuit boğaz şarkıcısı Tanya Tagaq da yer aldı. Björk sesinin yeteneğinden o kadar etkilendi ki Tagaq’ı albümde kendisiyle çalışmaya davet etti. İngiliz şarkıcı Robert Wyatt’tan daha “tutkulu” ve “insan” bir şeyler aradığı için albümde öne çıkan bir vokalist olmasını istedi. [6] Ek olarak, müzisyen Medúlla’da “biraz rock istedi”, bu yüzden rock grubu Faith No More’dan şarkıcı Mike Patton’ı davet etti.

Björk, albüme klasik bir hava katmak için Londra ve İzlanda korolarını da davet etti. [6] Bununla birlikte, içindeki “müzikal faşist” herhangi bir MC veya vokal perküsyoncu kullanmanın çok “sevimsiz” olacağına karar verdi; daha sonra The Roots’tan beatboxer Rahzel’i nefesi kesmeden koca bir Kraftwerk pistinde serbest stil gördüğünde fikrini değiştirdi. Björk sesini “klişelerin üstünde ve ötesinde” buldu ve albümün beat temelli şarkıları için mükemmel olduğunu düşündü. Björk web sayfasına bir bağlantı aldıktan ve kapaklarını o kadar çok beğenerek onunla çalışmaya karar verdikten sonra başka bir beatbox oyuncusu olan Dokaka davet edildi; birkaç şarkıda görünmektedir. Amerikan R&B diva Beyoncé’nin albümde de yer alması planlandı, ancak zamanlama sorunları nedeniyle görünmedi. Beyoncé’nin neyi sevdiği sorulduğunda, Björk “[Medúlla] seslerle ilgili bir albüm ve en harika sese sahip” dedi.

Dilek

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

Ben Gördüm

PANAYIRDAKİ CİNAYET

campogeno

jeder tag ein anderes datum

Andrew's View of the Week

Andrew's view of the world in poetry, prose, and pictures

Nasil Gezdim?

Alternatif Gezi ve Seyahat Rehberi

Lebaleb Bi Blog

Hayata Bi Çelme Tak

The Atavist Magazine

Hayata Bi Çelme Tak

%d bloggers like this: