Design a site like this with WordPress.com
Get started

Kelepçeli Aşık (To Catch a Thief) 1955 Film Eleştirisi, Neden Alfred Hitchcock Filmleri Bu kadar iyi ?

Kelepçeli Aşık (To Catch a Thief) Film Eleştirisi, Neden Bu Kadar Alfred Hitchcock Filmleri?

1955 tarihli Kelepceli Aşık ( to Catch a Theif ) Hitchcock’un cok sevdigim izledigim ve izlemekten cok keyif aldigim filmlerinden biri. Muhtemelen bunun en büyük sebebi Grace Kelley ve Cary Grant gibi cok iyi usta oyuncununolmasi. Ayrica Hitchock filmlerinin en kotusu bile gunumuzun basyapitlarindan bin kat daha iyi. Bu nedenle tv’de dvd falan denk gelirseniz siz de To Catch A Thief’i kaçırmayın. Paramount Stüdyolarina ait filmin senaryosunu John Mitchel Hayes yazdi. 2.5 milyon dolara mal oldu ve 4.5 milyon doalr hasilat elde etti. Gunumuz icin cok buyuk gorunmeyen bu rakamlar 1955 yili muthis rakamlar.

Kelepçeli Aşık Filminden ilginç Notlar

  • To Catch a Theif filminin çekimleri siranssinda paparazziler ve turistler Grace Kelly ve Cary Grant’i Riviera’da muhteşem görünme şansını kaçırdı. Filmdeki birçok sahne Carlton Hotel’de geçse de, gerçek soygun, filmin soygunlarının zarif inceliğinden ve tatlı tehlikesinden yoksundur.n
  • Son soygun güpegündüz bir mücevher fuarında meydana geldi ve hırsız ikna etmek için silah kullandı. Hitchcock’un versiyonuna kıyasla her şey oldukça gösterişli. Mücevherlerin gecenin köründe zengin turistlerin otel odalarından kaybolmasıyla ne görülen ne de duyulmayan bis soygun.j
  • Notorious (1946) gibi, bu filmin başrolünde Cary Grant var. Ve Rebecca (1940) gibi, bu da Riviera’da başlıyor, ancak çekingen Cardigan Girl ve Grace Kelly’nin karakteri bundan daha farklı olamazdı. Hırsız karakteri icin Cary Grant secildi.
  • To Catch a Thief, Cary Grant’in oynadığı dört Alfred Hitchcock filminden üçüncüsüydü: Suspicion (1941), Notorious (1945), To Catch a Thief ve son olarak yine sinema basyapitlarindan sayilan North by Northwest (1959). Cary Grant sirasinda elli yaşındaydı ve halkın , Marlon Brando ve James Dean gibi metod oyuncularin hayranlık hayranlik duydugu sirada Hitctcock ona bu rolu teklif etti. Grant, Dream Wife’dan (1953) beri hic bir filmde oynamamıştı ve artık emekli olma zamanının geldiğini düsundugu sira bu teklifi seve sece kabul etti.

Kelepçeli Aşık (To Catch a Thief) Filminin Konusu Nedir ?

Film klasik bir romantik film. İlk beş dakikada bir araba kovalamacası ve sizi tüm film için perçinlemeye yetecek kadar entrika, çifte haçlar ve cinsel imalar var. Atılgan, emekli mücevher hırsızı John Robie (Cary Grant) 15 yıldan fazla bir süredir mücevher hic çalmadı ve işlediği suçlardan dolayı hapse girdi, ancak mücevherler romantik Fransız Rivierası’nda yeniden kaybolmaya başladığında, tüm gözler Robie’ye cevirilir. Robie, masumiyetini kanıtlamak için saklanmaya değil, meselenin özüne inmeye ve gerçek hırsı bulmaya karar verir ve yolda guzeller guzeli Francie (Grace Kelly) ile tanışır.

Kelepçeli Aşk’i Begendim mi ?

Pitoresk Fransız Rivierası’nda geçen bir Hitchcock filminden daha iyi ne olabilir? Her zaman olduğu gibi, Hitchcock’un temposuna hayran kalacaksiniz. Acele etmeden hızlıdır. Kelepceli asik, özellikle Hitchcock’a ve onun tarziyla tanismaya istekli olanlar kesinlikle cok iyi. Evet, filmi cok ama cok begendim.

Entrika ve ölüm tehditleri içerse de Arka Pencere, Kuşlar veya Sapık kadar karanlık ve gerilim dolu değil. Ve tabii 1950’lerin modası ve o yillarin cazibesi de gozlerden kaçımamalı. Grace Kelly, büyük bir altın rengi topal straplez balo elbisesiyle bir partide süzüldüğün sahne tek kelime ile harika. Ve Kelly sadece bir akşam yemeği randevusu için giydi mavi şifon elbise ise halen modacilarin gozdesi. Tabii filmin muhresem Cote d’Azur manzalarini da unutmayalim…

Gary Grant ve Grace Kelly Faktörü

Grant ve Kelly’nin gerçekten muthis bir kimyası var. Her ikisi de bir şekilde karekterlerinin derin duygularnı su yüzeyine cikarmayi basariyor. Gary Grant, güzel genç mirasçının peşinden giden John Robie’yi olağandışı ve cok dinamik bir sekilde canlandiriyor. Francie’nin güvenilir olduğundan tam olarak emin olmaması, ona olan askini daha ilginç kılıyor. Grant, benzer bir performansi Audrey Hepburn ile daha sonraki filmlerinden birinde, Charade’de ( Saklambac ) filminde de tekrar etti. Bu yüzden Gran’tin oyunu cok başarılı buldum.

To Catch a Thief’i kaç kez izlesem de güzelliği, tarzı, inceliği, ihtişamı ve gizemiyle her seferinde nefesimi kesiyor. Altmış yıldan daha eski olmasına rağmen, hala zamansız bir film. Klasiğin dibi desem hata etmis olmam sanirim. İdealize edilmiş bir dünya sunuyor ve sonra beni o hatal dunyasina götürüyor, ki bu da benim mükemmel eğlence anlayışım. Bu filmi tavsiye ettigim herkes de çok beğendi. Bir kere izledikten sonra, To Catch a Thief sizin de favorilerinizden biri olacağından emin olabilirsiniz.

Iyi seyirler

in Bruges film elestirisi ne de bakmayi unutmayin.

Dilek

One thought on “Kelepçeli Aşık (To Catch a Thief) 1955 Film Eleştirisi, Neden Alfred Hitchcock Filmleri Bu kadar iyi ?

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

Ben Gördüm

PANAYIRDAKİ CİNAYET

campogeno

jeder tag ein anderes datum

Andrew's View of the Week

Andrew's view of the world in poetry, prose, and pictures

Nasil Gezdim?

Alternatif Gezi ve Seyahat Rehberi

Lebaleb Bi Blog

Hayata Bi Çelme Tak

The Atavist Magazine

Hayata Bi Çelme Tak

%d bloggers like this: