Design a site like this with WordPress.com
Get started

In Bruges Film Eleştirisi, Neden in Bruges’ü Bu Kadar Çok Beğeniyorum? Colin Farrel Filmleri

In Bruges Film Eleştirisi, Neden in Bruges’ü Bu Kadar Çok Beğeniyorum? Colin Farrel Filmleri

In Bruges film elestirime baliklama dalmadan önce birkaç bir şeyler açıklamam gerekiyor sanirim. Irlandali aktor Colin Farrel cok ama cok begendigim bir oyuncu ( efendim pek de yakisikli buluyorum itiraf ediyorum ). Adamda şeytan tüyü var. Bir zamanlar Jack Nicholson icin derlerdi şeytan tüyü var diye. Sanirim Colin Farrell da gunumuzun Jack Nicholson’i Azınlık Raporunda ( Minorty Report ) kotu adam, Fight Night’da vampir ( off bee ne de yakışmıstı vampir olmak Colin’e ) The Beguild’da kadinlarin peşinden koştuğu düşman askeri ( nasil komasinlari ki )… Gelin görün ben In Bruges’ü geçtiğimiz haftaya kadar hic ama hic izlemedim.

Gectigimiz günlerde Univesiteden canım arkadaşım Selin’le ( Selinim canım öpüyorum seni bu arada ) konuşurken Belçika’in Brugge ( Brüj ) şehrine gidecekmiş ( Brugge tam olarak neredir bilmiyorsaniz, google amcanin şu güzel haritasına bir tıklayın gayri ). Bu filmi izledigini ilham aldığını söyledi. Colin Farrell deyince ben bi an durdum soyle cuku daha once filmi ne duydum ne izledim. Efenim bana kendi dvdsini ödünç verdi sağ olsun ( bir kez daha opuyorum Selin’im ). In Bruges’u begendim mi peki ? Iste In Bruges filmi eleştirim ve düşüncelerim.

in brugges film elestirisi

In Bruges Filmi Hakkında Bilgiler

Ingiltere – Amerika ortak yapimi olan film 15 milyon dolar gibi mütevazi bir bütçe ile cekilmis ve 35 milyon dolar gise hasilati elde etmis. Filmin yonetmeni Martin McDonagh. 2017’de Martin McDonagh‘in Oscar ödülleri kutsanan Three Billboards Outside Ebbing, Missouri filmini izlemistim. Tek kelime ile harikaydi. Kah gülmüş kah ağlamıştım. Martin McDonagh benzer tonu in Brugge’de de tuturuyor.

In Brugge Filminin konusu nedir ?

In Bruges, Londra’da çalışan iki İrlandalı tetikçi Ray ve Ken hikayesini anlatiyor. Londra’daki son islerini ellerine yuzlerini bulastiklari için patronları Harry onlari saklanmlari icin Brugges’e  yollar. En basta hersey cok basit ve kolay gibi gorunur. Daha once adini bile duymadiklari Brugge’e gidecekler ve saklancaklar oyle değil mi? Ancak In Brugge, boylesine basit bir hikayeyi oylesine ustaca ele aliyor ki ve anlatım tarzi benzer tipteki filmlerle kiyasladiginiz zaman büyük bir fark atiyor. In Burgge’de hem mizahi hem de ciddi bir film. Komik kısımlari  komik ve ciddi kısımlar gerçekten ciddi. 

in bruges, in bruger filmi, in bruges film elestirisi

Yonetmen ve oyun yazari Martin McDonagh’e şapka cikartmak gerekiyor. Diyalog yazma ve diyaloglari karekterleri anlatmak deyince Quentin Tarantino ezer gecer ve kimse onun eline kimse su dökemez. Mesala Guy Ritchie de benzer diyaloglar yaziyor ama hic bir zaman Tarantino’nunki gibi olamiyor. Ancak Martin McDonagh‘in yazdigi diyaloglar tek kelime harika. ( Bizim sinemacilarimin bu konuda cok öğrenecek cok şey var. Neyse diyaloglar In Bruge’ün karakteri ve onlarin motivastonlarini ele alma sekli acisindan cok onemli ve ortaya çıkan iş ise dort dortlük. 

Taban tabana iki zıt adam, karşı karşıya geldiklerinde adeta kenetleniyorlar. Gunumuzdeki diger filmleri duşunuduğünüz zaman bu belki boyle cok ilginç degil. Boyle bircok film var zaten. Daha daha önce belirttigim gibi filmin anlatılış tarzı filmi ilginc hale getiriyor.  Film sizi daha en basta ele geçiriyor ve sonuna kadar bırakmıyor. Ve sonu da mükemmeldi, çok sıradışıydı ve her şeyi toparlamak için mükemmel bir yoldu.

 In Bruges çok farklı bir mizah anlayışına var bol küfürlü ( hem de okkalisindan ) biraz igneleyici. Mesala şöyle diyaloglar var:

‘Get the fuck out of London, you dumb fucks. ‘Get to Bruges:’ I didn’t even know where Bruges fucking was. It’s in Belgium. Bruges is a shithole.

Bu yüzden herkese hitap etmeyecek sanırım. Benim tavsiyem, izlemeyi denemeniz ve ilk birkaç sahneyi komik bulmuyorsanız, izlemeyi bırakın çünkü sizin için daha iyi olmayacak.

In Bruges Filminden Ilginç Notlar

  • Martin McDonagh, Brugge’de bir hafta sonu geçirdikten sonra In Bruges’i yazmak için ilham aldı. Başlangıçta mimari ve müzeler tarafından büyülenmiş olsa da, kısa sürede sıkıldığını ve sadece sarhoş olmak istediğini itiraf ediyor .Bir roportajında şöyle dedi “Bu tür kafamda iki karakter haline geldi: kültür seven inek ve sarhoş sürtük” dedi.
  •  McDonagh, Nicolas Roeg’in 1973 klasiği Don’t Look Now’ı In Bruges için büyük bir ilham kaynağı olarak ve filmin Venedik’i bir ortam ve filmde bir tür karakter olarak kullanma biçimini aktarıyor
  • Ray ve Ken’den oluşan merkezi tetikçi ikilisi, McDonagh’ın orijinal senaryosunda İngilizceydi, ancak Colin Farrell ve Brendan Gleeson eklendiğinde İrlandaca olarak değiştirildi.
  •  Erken geri dönüşün yanı sıra, Farrell’in karakteri Ray film boyunca aynı kıyafeti giyiyor. Ceketini çıkarmasına ve gömleğinin düğmelerini açmasına rağmen, asla değişmiyor. Gleeson’dan Ken, aksine, birkaç kez kıyafet değiştirir.
  •  Bruges’de s-kelimesinin ve türevlerinin 126 kullanımı bulunmaktadır. Filmin 107 dakikalık çalışma süresi boyunca, bu, dakikada yaklaşık 1,18 s-kelime olarak çalışır.
  •  Filmin Noel ortamını korumak için, Mart ayının sonunda çekimler bitene kadar Bruges’in her yerine süsler asıldı. Sezon dışı süslemeleri yerel halka açıklamak için belediye meclisi tarafından resmi bir bildiri de yayınlandı.
  •  Doctor Who’nun yıldızı Matt Smith, hiç kullanılmayan bir sahneyi filme aldı. Ralph Fiennes’in bir flashback dizisinde bir kadını öldürdüğü için birinin kafasını kesen karakteri Harry’nin daha genç bir versiyonunu oynadı. Sahne Harry’nin ahlaki kuralı hakkında fikir verdi ama kesildi çünkü McDonagh başının kesilmesinin sahte göründüğünü hissetti.
  • Brugge, Harry’nin elinde yargısını bekleyen Ray için arafı simgeliyor. Bu, Groeningemuseum Ray ve Ken’de gösterilen ve Hieronymus Bosch’un (1482) “Son Yargı”nın da yer aldığı resimlere yansır.
  •  Filmde Ray, Purgatory’de olmayı şöyle anlatıyor: “Gerçekten st değildin, ama o kadar da harika değildin…Tottenham gibi.” Bu güne kadar McDonagh, Spurs’ün bir şeyler kazanarak bu şakayı mahvetmesinden endişe ediyor ve GQ’ya “bu hayatımda sürekli bir endişe kaynağı” diyor.
  •  Bruges Belediye Başkanı Renaat Landuyt, taleplerle dolup taşması üzerine 2013 yılında şehirde çekimlere yönelik bir baskı uyguladı. Hareket aynı zamanda McDonagh’ın filminde şehrin tasvirinden mutsuz olmanın bir sonucu olarak geldi. Ray buna “b@k deliği” diyor.

Izlemeniz ve ilham almaniz dilegiyle. brugge de gezilecek yerler guzelmis gercekten linke tiklayin belki ilginizi ceker.

Dilek

Advertisement

One thought on “In Bruges Film Eleştirisi, Neden in Bruges’ü Bu Kadar Çok Beğeniyorum? Colin Farrel Filmleri

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

Ben Gördüm

PANAYIRDAKİ CİNAYET

campogeno

jeder tag ein anderes datum

Andrew's View of the Week

Andrew's view of the world in poetry, prose, and pictures

Nasil Gezdim?

Alternatif Gezi ve Seyahat Rehberi

Lebaleb Bi Blog

Hayata Bi Çelme Tak

The Atavist Magazine

Hayata Bi Çelme Tak

%d bloggers like this: