Frankfurt Hakkında Bilinmeyen 10 Şey

Frankfurt Hakkında Bilinmeyen 10 Şey

Almanya’nın finans başkenti ve Avrupa’nın en büyük havalimanlarından birine ev sahipliği yapan Frankfurt, uluslararası ilgiye yabancı değil. İşte zengin bir geçmişe ve lüks bir hediyeye sahip bir şehir hakkında bazı ilginç gerçekler.

frankfur hakkinda bilinmleyenler, frankfurt rehberi
Frankfurt’un gokdelenleri

1. Phillipp Reis, Frankfurt’ta ilk ‘yap ve kır telefonunu’ icat etti. Reis’in telefon ahizesi ile bir çizimi. 1861’de Phillipp Reis, sesin elektrik sinyallerine dönüştürüldüğü ve tekrar geri döndüğü ‘yap ve boz telefonu’ icat eden ilk kişiydi. Alexander Graham Bell veya Thomas Edison’un bu fikri ortaya attığı yaygın bir yanılgıdır, ancak Reis’in çalışması onlarınkinden daha eskidir ve aslında Bell, kendi çalışmasına başlamadan önce Reis telefonunu görmeye gitti.İletmeyi başardığı ilk cümlelerden biri “Das Pferd frisst keinen Gürkensalat” (kelimenin tam anlamıyla at salatalık salatası yemez) idi, çünkü bu ifadenin anlaşılması çok zor ve Reis, icadının net bir şekilde çalıştığını kanıtlamaya çalıştı. Ne yazık ki, telefonu hiçbir zaman mükemmel çalışmadı, ancak daha sonra Bell tarafından tamamlandı.

2. Kutsal Roma İmparatorluğu boyunca burada yeni krallar seçildi. Kayzer Franz Kutsal Roma İmparatorluğu, Orta Çağ’ın başlarında başladı ve 1800’lerin başlarına kadar devam etti ve on yüzyıl boyunca günümüz Almanya, Avusturya, İsviçre, Belçika ve Hollanda’yı işgal etti. 1356’da Frankfurt, imparatorların ve ardından İmparatorluğun krallarının seçimi için kalıcı bir yer olarak seçildi. Bu, 400 yıl boyunca devam etti ve 1792’de son Kutsal Roma İmparatoru Habsburg Franz II’nin taç giyme töreniyle sona erdi. 1564’ten itibaren krallar da burada taç giydi.

frankfurt hakkinda bilinmeyen 10 sey
frankfurt hakkinda bilinmeyen 10 sey

3. Almanya’nın en büyük şehir içi ormanı Frankfurt’taki Stadtwald. Frankfurt am Main, Almanya’nın en yoğun nüfuslu şehirlerinden biri olabilir, ancak aynı zamanda ülkedeki en büyük şehir içi ormana da sahiptir. “Şehir ormanı” anlamına gelen Stadtwald, Frankfurt’un yeşil kuşağının bir parçasıdır ve şehir sınırları içindeki 5.785 hektarlık toplam alanının 3.866 hektarı ile dünyanın en büyük kent ormanlarından biridir.

4. Frankfurt, Frankların Ford’u anlamına geliyor. Kentin adı, 794 yılında burada kendisine bir kraliyet konseyi kurduğunda yerleşime “Franconovud” veya “Frankların Ford’u” olarak atıfta bulunan İmparator Charlemagne’den geliyor. Charlemagne’den önce, Romalılar yakındaki Roma Yolu boyunca bir kasaba inşa ettiğinden, bölgede yüzlerce yıldır yerleşimler vardı.

5. Almanya’daki en yüksek 15 gökdelenden 14’ü Frankfurt’ta Bonn’daki Posta Kulesi dışında Almanya’nın en yüksek 15 gökdeleninden her biri Frankfurt’ta. Bunların en uzunu, 52 zürafa boyuna denk gelen 260 metre yüksekliğindeki Commerzbank kulesidir. Kule 1997 yılında inşa edildi ve bugüne kadar Avrupa’nın en yüksek ofis binalarından biri.

6. Opera Binası eskiden Almanya’nın En Güzel Harabesi olarak kabul edilirdi 1944’te İkinci Dünya Savaşı bombalarıyla neredeyse tamamen yandıktan sonra, Alte Oper onlarca yıl harap halde kaldı. Ancak ev “Deutschlands schönste Ruine” veya “Almanya’nın en güzel harabesi” olarak anıldığı için yıkılmadı. Sevgili statüsü, binayı restore etmek için bir girişim başladığında, 1980 yılında tamamlanan yenilemeyi finanse etmek için 11 milyondan fazla puan toplandığı anlamına geliyordu.

7. Her 4 Frankfurtludan 1’i yabancı. Belki de Frankfurt’un gelişen finansal ticareti nedeniyle, her yıl binlerce yabancı şehre taşınıyor. Macrh’tan alınan rakamlara göre, Frankfurt sakinlerinin yüzde 28,8’inin Alman pasaportu yok, bu da şehrin 730.000 nüfusunun dörtte birinden fazlasının yabancı olduğu anlamına geliyor.

8. İkinci Dünya Savaşı sırasında hayvanlar Hayvanat Bahçesi’nden kaçtılar ve sokaklarda gezindiler Günümüz Frankfurt Hayvanat Bahçesi’nde bir Kaplan. İkinci Dünya Savaşı sırasında, yönetmen Dr Steinbacher dahil, hayvanat bahçesinin neredeyse tüm erkek çalışanları askere alındı. Hayvanat bahçesinin hayvanları savaş boyunca kendi muhafazalarında kalmak zorundaydı, ancak personel herhangi bir bombalamadan hemen sonra hayvanlara bakabilmeleri için göletin altındaki küçük bir sığınakta saklandı. 1944’te, 27 bomba neredeyse tüm hayvanat bahçesi binalarını yok etti ve bu da hayvanların kaçmasına ve sokaklarda dolaşmasına izin verdi. Halkı zarardan korumak için ne yazık ki öldürülmesi gereken bazı aslanlar da dahil olmak üzere kaçan hayvanlar.

9. Goethe orada doğdu Frankfurt’taki Goethe Heykeli. Evin yeri surada. Alman edebiyatının devi 1749’da Frankfurt’ta doğdu ve erken yaşamını orada geçirdi, yaşamı boyunca birçok kez geri döndü. Son günlerini Weimar’da geçirmesine rağmen, belki de en popüler romanı 1774’te yazdığı ‘Genç Werther’in Acıları’ da dahil olmak üzere en büyük eserlerinin çoğu Frankfurt’ta yazıldı.

10. Frankfurt havalimanının bagaj sistemi 67 km uzunluğunda Frankfurt Havalimanı. Fotoğraf: DPA Avrupa’nın dördüncü en büyük (ve Almanya’nın en büyük) havalimanı, bir buçuk maraton uzunluğuna eşdeğer bir bagaj sistemine sahiptir. Ayrıca 75.000’den fazla çalışanı vardır ve yılda 60 milyondan fazla yolcu alır, 460.000’den fazla uçuş gerçekleştirir ve 2 milyon tondan fazla kargo taşır.

frankfurt gezilecek yerler icin de buraya tiklamayi unutmayin.

Dilek

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

Ben Gördüm

PANAYIRDAKİ CİNAYET

campogeno

jeder tag ein anderes datum

Andrew's View of the Week

Andrew's view of the world in poetry, prose, and pictures

Nasil Gezdim?

Alternatif Gezi ve Seyahat Rehberi

Lebaleb Bi Blog

Hayata Bi Çelme Tak

The Atavist Magazine

Hayata Bi Çelme Tak

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: