Design a site like this with WordPress.com
Get started

Sherlock Holmes Film Eleştirisi

Sherlock Holmes Film Eleştirisi

Halen adama gibi disari cikip gezemezken devam ederken, evimdeki çeşitli yerleri temizlemek bol bol zamanım oldu. Bu yüzden film koleksiyonumu temizlemeye karar verdim; kurtulmak istediğim bazı filmleri bulmak (sadece bir kez görmek ve beğenime göre değil) ve tekrar izlemek istediğim bazı filmleri bulmak (hatta netflix hesabıma birkaç “gizli mücevher” yükledim). Bu kadar çok DVD’yi ve Blu-Ray’i karıştırırken Guy Ritchie’nin iki Sherlock Holmes filmiyle karşılaştım; Uzun zamandır izlemediğim iki uzun metrajlı film. Ben de vakit geçirmek için ikisini de izlemeye karar verdim ve ardından ikisine de “sinematik bir flashback” yapmaya karar verdim….

sherlock holmes film elestirisi

2009 yapımı Sherlock Holmes ile başrolde. Filmi ilk çıktığında izlemiştim (sanırım vizyona girdikten birkaç hafta sonra) ve beğendiğimi hatırlıyorum; Sherlock Holmes’un “güncellenmiş” versiyonunun klasik edebi karaktere eğlenceli / keyifli bir yaklaşım getirmesi. O halde, Sherlock Holmes’un ve Guy Ritchie’nin yaptığı filmin bir “sinematik geri dönüşünü” ele alalım.

Filmi begendim begenmesine ama bazi sorunlar da yok degil. İşte bu filmde yaşadığım birkaç sorun. Filmin ikinci perdesi biraz sıkıcıydı ve filmin hikayesinin oldukça basit olduğu varsayılan bir şey için biraz çıkmaza girdiğini hissetti. Ayrıca, filmin kendisinden uzaklaştığı ve Ritchie’nin istediğinin yazarların amaçladığından biraz fazla saptığını hissettiim Evet, bol bol şaka, kahkaha, esprili sözler ve Viktorya tarzı tehlike var, ancak hikaye hem Lord Blackwood’un dönüşünü çevreleyen gizemde biraz dolambaçlı hale geliyor hem de filmin anlatmaya çalıştığı birkaç küçük olay örgüsünde biraz fazla uzuyor. Sonuçta, filmin hikayesi siradan ama filmin kendisi biraz fazla iddialı, ver yer yer akiciligini kaybediyor. Sanki iki saat dokuz dakikalık bir süreye çok şey sıkıştırılmış ve iyi bir anlatıdan yoksun gibi geldi. Muhtemelen on – onbes dakika kisa olsa konu daha derli toplu olurdu.

Oyunculuklar cok iyi her zaman ki gibi. Tum kusurlara ragmen tavsiye ederim. Son olarak olurda yolunuz duserse Londra’da Sherlock Holmes Müzesi varmis. Bi gidip goz atmayi unutmayin.

Ciao

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

Ben Gördüm

PANAYIRDAKİ CİNAYET

campogeno

jeder tag ein anderes datum

Andrew's View of the Week

Andrew's view of the world in poetry, prose, and pictures

Nasil Gezdim?

Alternatif Gezi ve Seyahat Rehberi

Lebaleb Bi Blog

Hayata Bi Çelme Tak

The Atavist Magazine

Hayata Bi Çelme Tak

%d bloggers like this: